sign

Galeria zdjęć

Projekt ogólnomiejski nr 6

Remont zabytkowego tramwaju typu S2D "Duży Szczeciniak" z 1930 roku

Projekt obejmuje remont zabytkowego, doczepnego wagonu tramwajowego typu S2D „Duży Szczeciniak” o numerze taborowym 423.

Wyprodukowano go w Waggonfabrik Wismar w 1930 roku. Początkowo kursował w Szczecinie, stąd nazywany był „Dużym Szczeciniakiem”. Do Poznania został sprowadzony w 1946 roku. Po usunięciu niewielkich zniszczeń wojennych został wprowadzony do eksploatacji w tym samym roku. Charakteryzował się wejściem umieszczonym w połowie długości, prowadzącym do części niskopodłogowej. Na końcach, na podwyższonej podłodze znajdowały się przedziały pasażerskie wyposażone w ławki.

W trakcie remontu w 1960 roku usunięty został szeroki pas nadokienny stanowiący rynienkę dla spływającej z dachu wody, zmieniono oświetlenie zewnętrzne, dodano gniazdo złącza międzywagonowego oraz oświetlenie tablicy numerycznej na dachu. W takiej postaci wagon był eksploatowany do 1970 roku, następnie został sprzedany i zaadaptowany na altankę ogrodową. Tramwaj wymaga odbudowy z odtworzeniem stanu zgodnego z czasów produkcji. Remontowi podlega stalowa konstrukcja pudła wraz z wózkiem oraz odtworzenie wnętrza wagonu wykończone drewnem.

W 2008 roku wagon został wpisany do ewidencji zabytków ruchomych. Przeprowadzenie renowacji i odbudowy zabytkowego tramwaju S2D pozwoli na ponowne przywrócenie go do ruchu na poznańskich torowiskach. Stanowić będzie żywy eksponat muzealny przypominający historię poznańskich tramwajów wraz z remontowanym już wagonem silnikowym typu KSW z 1944 roku. Mieszkańcy Poznania oraz turyści będą mogli korzystać z przejazdów wyremontowanym tramwajem np. na linii turystycznej lub podczas przejazdów okolicznościowych

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Zajezdnia tramwajowa Madalińskiego, sieć tramwajowa miasta Poznania

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Zajezdnia tramwajowa Madalińskiego, sieć tramwajowa miasta Poznania

Potencjalni odbiorcy projektu

Mieszkańcy Poznania, turyści odwiedzający Poznań

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Wyremontowany tramwaj będzie dostępny dla ogółu społeczeństwa – korzystanie i zwiedzanie możliwe będzie podczas licznych imprez otwartych organizowanych przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych przy współudziale MPK Poznań Sp. z o.o. (dostęp bezpłatny) oraz w formie uczestnictwa w przejazdach turystycznych i wycieczkach tematycznych (przejazdy biletowane). W przyszłości wagon stanowić będzie eksponat muzeum komunikacji na zajezdni Madalińskiego.

Projektowanie uniwersalne

Konstrukcja wagonu S2D umożliwi sprawniejsze korzystanie z przejazdów zabytkowymi tramwajami osobom z niepełnosprawnościami. Wejście w środkowej wagonu części jest obniżone, co znacznie usprawni wsiadanie i wysiadanie. Projekt skierowany jest do każdego odbiorcy bez wyjątku.

Szacunkowy koszt projektu

SKŁADOWA PROJEKTUKOSZT
Remont zabytkowego tramwaju typu S2D "Duży Szczeciniak" z 1930 roku 1 000 000 zł
SUMA1 000 000 zł

O Poznańskim Budżecie Obywatelskim

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to proces, w trakcie którego mieszkańcy lokalnej wspólnoty bezpośrednio decydują o tym,  jak rozdysponować część publicznego budżetu.

Jest to więc narzędzie, które pozwala zgłaszać, dyskutować i wdrażać w życie projekty na rzecz mieszkańców i miasta, w którym żyjesz.

Skąd biorą się pieniądze na budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to publiczne pieniądze, o których zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty, które stają się częścią pełnego budżetu miasta.

W tym roku w całym Poznaniu do dyspozycji będzie 22 miliony złotych.

Dlaczego warto uczestniczyć w jego tworzeniu?

Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu miejskiego.

Kto może wziąć w nim udział?

W Poznańskim Budżecie Obywatelskim może wziąć udział każdy mieszkaniec Poznania.

Czas na głosowanie!

Głosowanie na projekty Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022 odbywać się będzie tylko elektronicznie. Możesz tego dokonać nie wychodząc z domu, wchodząc na stronę serwisu PBO22, gdzie wypełnisz formularz do głosowania.

Zagłosujesz, wypełniając elektroniczny formularz w serwisie PBO22. Elektroniczny formularz do głosowania możesz wypełnić tylko raz. Wybierasz spośród projektów ogólnomiejskich i rejonowych. Możesz oddać maksymalnie 2 głosy na projekty ogólnomiejskie (w tym 1 na projekty z Zielonego Budżetu) oraz maksymalnie 2 głosy na projekty rejonowe.

Przystępując do głosowania, należy również podać numer telefonu komórkowego, na który przesłany zostanie kod weryfikujący SMS umożliwiający potwierdzenie oddania głosu w Serwisie PBO22. W przypadku osób, które nie mają numeru telefonu komórkowego, oddanie głosu będzie możliwe bez kodu weryfikującego SMS, z urządzenia wyznaczonego przez Gabinet Prezydenta w Urzędzie Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań).

Źródło: Miniprzewodnik Poznański Budżet Obywatelski 2022)

Zagłosuj już dziś!

Głosowanie trwa do 22.10.2021 12:00

14

Dni

17

Godzin

50

Minut

58

Sekund

Klub Miłośników Pojazdów Szynowych, Poznań 2021
Wszelkie prawa zastrzeżone!

Created with in POZnan* by Maciej Szkudlarek